Czy PiS ma szansę powtórzyć sukces wyborczy w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Najbliższe wybory parlamentarne zaplanowane są na jesień 2019 r. i chociaż jest jeszcze za wcześnie, by oceniać, która partia ma największą szansę na wygraną, to pozycja Prawa i Sprawiedliwości jest bardzo mocna. Sondaże pokazują, że partia ta cieszy się poparciem blisko 50% społeczeństwa, co w polskiej polityce po 1989 r. stanowi precedens, gdyż jeszcze żadna formacja polityczna nie notowała takich wyników. Wobec tego istnieją duże szanse, że PiS w najbliższych wyborach parlamentarnych powtórzy swój sukces wyborczy z 2015 r.

Sondaże – kto cieszy się największym poparciem społeczeństwa?

Ważnym prognostykiem przed wyborami są sondaże, które komentowane są na bieżąco na portalach informacyjnych m.in. na Salon24. Wyniki w badaniu preferencji politycznych Polaków zazwyczaj różnią się o kilka punktów procentowych, w zależności od sondażowni i metody badań. Już od kilku dobrych miesięcy na największe poparcie społeczeństwa mogłaby liczyć partia Jarosława Kaczyńskiego. W niektórych sondażach PiS wysuwa się na prowadzenie z wyraźną przewagą nad partiami opozycyjnymi. Gdyby wybory odbyły się pod koniec marca, w sejmie najprawdopodobniej oprócz PiS-u, znalazłyby się również takie formacje polityczne, jak: PO, Kukiz’15, SLD i PSL. Poniżej progu wyborczego znalazłaby się Nowoczesna, Partia Razem i partia Wolność.

Skąd się bierze tak duże poparcie dla PiS w sondażach?

Partia Jarosława Kaczyńskiego jest formacją polityczną o profilu konserwatywno-liberalnym, cieszącą się już od kilku lat dużym poparciem społeczeństwa. Dominacja PiS-u nie wynika ze zmiany programowej, ponieważ partia ta już od kilkunastu lat wyznaje takie same wartości i kieruje się podobnymi priorytetami. Na duże poparcie PiS-u z pewnością wpływa to, że partia ta ma bardzo mocny stały elektorat. Przyczyn popularności obecnie rządzącej formacji politycznej należy upatrywać również w działaniach marketingowych i strategii ocieplania wizerunku. Te działania miały na celu przede wszystkim zwiększyć poparcie dla PiS-u wśród młodych osób w tym: studentów i osób przed 30. rokiem życia. Z całą pewnością wpływ na popularność partii Jarosława Kaczyńskiego ma także niezadowolenie z rządów poprzednich elit politycznych.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *