Czym jest przekaźnik bistabilny? Zastosowanie

Niskie zużycie energii elektrycznej oraz prosta zasada działania to jedne z cech, dla których rośnie zainteresowanie przekaźnikami bistabilnymi. Gdzie można je stosować?

Czym jest przekaźnik bistabilny?

Urządzenie elektryczne lub elektroniczne zwane przekaźnikiem bistabilnym odpowiada za sterowanie i generowanie impulsu m.in. do instalacji oświetleniowej. Przekaźnik bistabilny sprawia, że oświetlenie włącza się bądź też gaśnie. W porównaniu do tradycyjnych przekaźników wersje bistabilne pobierają znacznie mniejszą ilość mocy, pobierają energię wyłącznie przez chwilę i zużywają ją wyłącznie wtedy, gdy zestyki są zamykane, otwierane lub przełączane. Popularność przekaźników bistabilnych rośnie tak naprawdę od niedawna. Jednym z czynników odpowiedzialnych za umiarkowane zainteresowanie tym elementem był m.in. mały nacisk na oszczędność energii oraz aspekty ekologiczne. Obecnie to, czy przekaźnik pobiera jeden, bądź więcej wat ma znacznie większe znaczenie niż dekadę temu. Poza tym jeszcze do niedawna ceny przekaźników były dość wysokie, dlatego nie korzystano z nich tak powszechnie jak teraz. Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na niewielką popularność przekaźników bistabilnych był dość skomplikowany sposób sterowania.

Jak działają przekaźniki bistabilne?

Przekaźniki bistabilne to urządzenia, które umożliwiają włączanie i wyłączenie obwodu elektrycznego z kilku różnych, wybranych przez nas miejsc. Wygodne sterowanie umożliwiają przyciski, które są podłączone do przekaźnika równolegle. Proekologiczne przekaźniki bistabilne pozwalają zaoszczędzić energię, dlatego obecnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie przekaźniki bistabilne cechuje prosta obsługa oraz niskie zużycie energii elektrycznej. Są bardzo dobrą alternatywą dla włączników tradycyjnych, w których pobór prądu jest znacząco większy. Popularnymi przekaźnikami są urządzenia elektromagnetyczne, a mianowicie przekaźniki przeznaczone pod czujki ruchu oraz czasowe. Jak działa przekaźnik bistabilny? Wbrew pozorom zasada działania tego przekaźnika nie jest dość trudna. Uruchomienie przycisku sterującego doprowadza do uwolnienia potencjału elektrycznego, a następnie przekaźnika, który przekazuje potencjał elektryczny do oświetlenia. Dzięki jego budowie oświetlenie działa prawidłowo i nieprzerwanie, aż do ponownego uruchomienia lub wyłączenia. Przekaźniki bistabilne w wersji elektromagnetycznej umożliwiają sterowanie oświetleniem za pomocą włączników dzwonkowych lub też przy pomocy pilota. To sprawia, że domowy system oświetlenia można kontrolować z dowolnego miejsca, bez podchodzenia do włącznika. Należy jednak pamiętać, że takie udogodnienie wiąże się z wyższą ceną przekaźnika.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *