Diety poselskie

W XXI wieku ciężko wyobrazić sobie życie bez pieniędzy. Zwykło się myśleć o posłach, że wypełniają oni obowiązki obywatelskie, że są działaczami, który pracują dla idei, a nie pieniędzy. Diety poselskie jednak istnieją i są naprawdę spore – po ostatnim obniżeniu nadal wynoszą one aż 8 tysięcy złotych. Nie powinniśmy się jednak zbytnio oburzać – posłowie, aby móc oddawać się swojej społecznej pracy w pełni muszą otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie ze Skarbu Państwa. Wykonywanie dodatkowych zajęć mogłoby spowodować, że sprawy kraju zostałyby odepchnięte na dalszy plan.

 

Kontrowersyjna wysokość diet poselskich

 

Wynagrodzenie, jakie otrzymują posłowie wynosiło do tego roku aż 10 tysięcy złotych. W 2018 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej VIII kadencji, czyli politycy Prawa i Sprawiedliwości uchwalili obniżenie kwoty do 8 tysięcy złotych. Jak sam mówił należący do tej partii pan Terlecki na spotkaniu ze swoimi sympatykami krok ten został uczyniony „pod publiczkę”, aby ludzie przekonali się, że politycy wcale nie są tak chciwi jak zwykło się na nich patrzeć. Nadal jednak wiele spośród osób, które zarabiają najniższą krajową uważa, że to wielce niesprawiedliwe, że politycy zgarniają tak dużą pensję. Ciężko się dziwić takiemu rozumowaniu – zazdrość jest zwyczajną ludzką cechą i nigdy jej ze społeczeństwa nie zlikwidujemy.

 

Kwota adekwatna

 

Patrząc jednak obiektywnie, poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej to jedna z najważniejszych funkcji w naszym państwie. Nie jest niczym dziwnym, że reprezentatywna grupa naszego narodu, wybrana w demokratycznych i powszechnych wyborach powinna być honorowana godziwie. Mamy do czynienia z ludźmi, którzy na swoją pozycję często pracowali całymi latami i warto docenić ich trud oraz przede wszystkim odpowiedzialność za los państwa, który muszą oni cały czas nieść na swoich barkach. Nigdy nie będzie tak, że każdy z nas będzie zarabiał tak samo, a wiadomo, że poseł, ktoś kto ma wpływ na rządzenie naszym państwem dostawać powinien więcej niż przeciętny przedstawiciel narodu polskiego. Tak zresztą jest wszędzie, nie tylko w Polsce – pensje w zagranicznych Parlamentach są jeszcze większe.

Czy PiS ma szansę powtórzyć sukces wyborczy w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *