Ile zarabia prawnik?

Aby stać się prawnikiem trzeba skończyć studia prawnicze, które do łatwych nie należą. Przyszły prawnik musi opanować przepisy prawa obowiązującego w Polsce. Wymaga to wielkiego zaangażowania i umiejętności szybkiego uczenia się. Przyszły prawnik musi być także wyrozumiały, cierpliwy, powinien umieć słuchać i dobrze się wypowiadać.
Mimo tego, że studia prawnicze są jednymi z najtrudniejszych studiów to wciąż cieszą się wysokim zainteresowaniem. Nie wszyscy absolwenci zostaną zatrudnieni w kancelarii, ale każdy może założyć swoją działalność. Wielu z nich podejmuje pracę jako doradca podatkowy, notariusz, komornik oraz w strukturach administracji publicznej, rządowej oraz gminnej. Nie każdy prawnik jest zatem na stałe powiązane z sądem – tak jak uważa większość osób, które nie zagłębiają się w pracę prawnika. Istnieje ogólne przekonanie, że każdy absolwent studiów prawniczych ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Jak jest na prawdę? Ile może zarobić prawnik?

Aby cieszyć się dobrymi zarobkami jako prawnik, należy już w trakcie studiów zdobywać doświadczenie. Nielicznym zdarza się, że od razu po studiach dostają satysfakcjonującą pracę. Na wielkość wynagrodzenia będą miały wpływ następujące czynniki: doświadczenie, staż pracy, wielkość i kapitał firmy, ukończone studia oraz region, w którym prawnik szuka pracy. Dodatkowo prawnik powinien być inteligentny, bystry, szybki w działaniu i błyskotliwy. Początkowo młody prawnik może liczyć na zarobki od 1,5 do 4 tysięcy złotych. Wszystko jednak zależy od miejsca pracy. W dobrej kancelarii prawniczej można zarobić nawet ponad 7 tysięcy złotych. Założenie własnej działalności może przynieść jeszcze większe zyski, ale młody prawnik musi być gotowy na ryzyko oraz konkurencję. Jeżeli od samego początku studiów nastawiamy się na najwyższe zarobki w karierze prawniczej należy mieć świadomość, że trzeba być wytrwałym oraz mieć odpowiedni budżet na pokrycie nauki, kursów i szkoleń.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *