Koszty wyborów- czy coś da się zmienić w tej kwestii?

Wiele polityków wspomina często o tanim państwie. W całej idei chodzi o to, by koszty obsługi państwa były jak najmniejsze. Oczywistym jest jednak, że nie można z nich w żaden sposób zrezygnować. Państwo musi spełniać swoje zadania, a to praktycznie zawsze wiąże się z dużymi wydatkami (muszą być one transparentne). Nawet, jeżeli postulaty tańszego państwa dobrze brzmią, nie zawsze można je zrealizować.

 

Podstawowa funkcja państwa

 

Jedną z podstawowych funkcji państwa jest zapewnienie obywatelom możliwości wybrania swoich reprezentantów. Jak wiadomo, dzieje się to w drodze wyborów. Na państwie ciąży odpowiedzialność za to, by wybory te były przeprowadzone dobrze- sprawiedliwie i zgodnie z procedurami. To jest cel nadrzędny, który bezwzględnie należy zrealizować. Nawet jeżeli koszt wyborów miałby być duży, trzeba wydać na to określoną sumę pieniędzy. Nikt chyba nie chce, by wybory były niesprawiedliwe tylko dlatego, że jest to opcja o wiele tańsza.

 

Co wchodzi w koszt wyborów? Przede wszystkim należy zapłacić osobom, które będą zaangażowane w ich organizację. To naprawdę duża liczba osób. Z drugiej strony trzeba także wydrukować wszystkie potrzebne materiały, także te zapasowe. Trzeba zapewnić dobrą łączność. Koszty te wydają się niewielkie, jednak patrząc na mapę okręgów wyborczych, można mówić tutaj o bardzo dużych liczbach. Niestety, tak jak zostało powiedziane to wcześniej- nie można z pewnych wydatków zrezygnować.

 

Racjonalizacja kosztów

 

Istnieją pewne rozwiązania, które sprawiają, że wybory mogą być tańsze. Jednym z nich jest możliwość głosowania przez internet. Niestety, w dalszym ciągu jest to temat kontrowersyjny, ponieważ dyskutowane są kwestie bezpieczeństwa takiego głosowania. Kluczem do dobrej racjonalizacji kosztów jest dokładnie dyskutowanie nad każdym usprawnieniem, które jest proponowane. Odrzucanie projektów z góry złych na pewno będzie dobrze wpływało na debatę publiczną i będzie zmuszało propagatorów zmian, do dokładniejszego przemyślenia każdej propozycji. Jakkolwiek każdy chce żyć w państwie tanim i efektywnym, to jednak tak podstawowe kwestie muszą być zorganizowane po prostu dobrze.

Czy PiS ma szansę powtórzyć sukces wyborczy w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *