Czy opłaca się iść na płatne studia?

Okres rekrutacji na szkoły wyższe zaczął się już jakiś czas temu. Tegoroczni maturzyści już wybrali swoje wymarzone kierunki. Szczęśliwcy dostali się na studia, o których marzyli od dawna, a inni, którzy niekoniecznie urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą, sprawdzają nerwowo listy rezerwowe, aby sprawdzić, czy może jednak przesuną się na wyższą pozycję.

Jeśli właśnie przeżywasz ten koszmar, to głowa do góry. Oprócz studiów publicznych już od jakiegoś czasu, mamy do wyboru także uczelnie prywatne, które często nie odbiegają poziomem od największych, polskich uniwersytetów. Różnią się jedynie tym, że trzeba za nie płacić. Opłata jest często rozłożona na cały rok szkolny, dzięki czemu opłata miesięczna wcale nie jest taka wielka, jak mogłoby się wydawać. Pojawia się zatem następujące pytanie:

Czy opłaca się iść na płatne studia?

Według mnie odpowiedź jest jasna. Jeśli od dziecka marzyłeś o studiach psychologicznych, ale noga podwinęła Ci się na maturze i niestety nie przyjęli Cię na upragniony uniwersytet, to zawsze możesz rozważyć opcję prywatnej uczelni.

W każdym mieście, które ma swój uniwersytet, znajdziesz także kilka prywatnych uczelni, z których programem warto się zapoznać. Często jest on bowiem taki sam, a nawet ciekawszy od uniwersyteckiego. Plusem płatnych studiów są często zagraniczne wymiany, nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale także w Azji, czy też Ameryce. Warto sprawdzić, jaką ofertę wymian/ staży proponuje dana uczelnia.

Poza niewątpliwym sukcesem, jaki osiągniesz dzięki zagranicznym wojażom, liczy się także renoma. Prywatne uczelnie bardzo często przykładają dużą uwagę do tego, jak ich absolwentów odbierają pracodawcy. Przed rozpoczęciem studiów na danej uczelni, sprawdźcie w internecie, jaką opinią cieszy się wasza przyszła szkoła.
Poza tym będąc na płatnych studiach, masz większą motywację do nauki. W końcu nie chcesz, żeby pieniądze, jakie poświęciłeś na czesne się zmarnowały.

Reasumując, warto iść na płatne studia, jeśli masz odpowiedni budżet. Zapamiętaj jednak, że inwestycja w wiedzę jest najlepszą inwestycją, jakiej mogłeś dokonać.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *