Jak pogodzić się ze stratą pieniędzy?

Strata pieniędzy może przydarzyć się każdemu. Przezorni lokują je w różnych miejscach, tym samym ograniczając ryzyko bankructwa. Jednak utrata pieniędzy dotyka także najbardziej zapobiegliwych. Nawet jeżeli nie obejmie całego majątku, to i tak bywa bardzo bolesna. Nie tylko pod względem materialnym, ale także psychologicznym.

Kiedy pieniądze znikają

Pieniądze nie są najważniejsze. Tak głosi znane powiedzenie, choć w rzeczywistości ludzie bardzo rzadko są gotowi w pełni zgodzić się z takim stanowiskiem. Przede wszystkim dlatego, że pieniądze zapewniają względny spokój dnia codziennego. Dają też większą wolność. Niestety czasami się je traci, z czym muszą się liczyć zwłaszcza osoby inwestujące swoje środki. One także najczęściej stają przed dylematem jak pogodzić się ze stratą pieniędzy? Nie ma jednej, zawsze skutecznej metody. Jedni starają się jak najszybciej odrobić straty, inni zniechęcają się do inwestowania i wracają do tradycyjnego sposobu przechowywania pieniędzy na koncie czy w przysłowiowej skarpecie.

Uniknąć awersji do straty

Uczucie to dobrze znają zawodowi maklerzy. Nie każdy z nich wytrzymuje presję związaną z utratą pieniędzy. Pozwalają, by zapanował nad nimi strach. A jak wiadomo, taka postawa nie sprzyja ani na giełdzie, ani też w innych sferach inwestowania. Aby uniknąć takiego scenariusza, należy pracować nad poczuciem własnej wartości. Dobra samoocena jest kluczowa nie tylko w życiu osób zawodowo związanych z inwestowaniem. Potrzebuje jej każdy, kto chce próbować nowych rzeczy, czasami prowadzi to bowiem także do porażki. Jeżeli ktoś wierzy w siebie, wówczas trudne momenty potraktuje jako cenną lekcję, z której należy wyciągnąć wnioski i iść dalej. Nie będzie to jednak dla takiej osoby potwierdzenie na to, że jest beznadziejna. Poczucie własnej wartości kształtuje się najsilniej w dzieciństwie i jednostka nie ma na to większego wpływu. Jednak na szczęście w dorosłym życiu można nad tym popracować. Udać się na zajęcia prowadzone przez trenera personalnego, zapisać się na kurs, a przede wszystkim starać się zrozumieć, że życie to nie tylko wzloty, ale niekiedy także upadki. Im szybciej się po nich w stanie, tym lepiej.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *