Przygotowanie do pracy

Idąc na studia zdobywa się wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. W sprawie ocenienia teorii radę dając sobie wykładowcy. Praktyka wymaga już większego wysiłku, w którym student pokaże jak wykorzystuje zdobyte przez siebie informacje. Tylko jak wygląda praktyka i gdzie się ona odbywa?

Dlaczego praktyki studenckie są potrzebne?

Sensem studiów jest przygotowanie człowieka do przyszłego zawodu, w którym się kształci. W związku z tym nie wystarczy przekazanie studentom suchej wiedzy bez potwierdzenia czy potrafią z niej korzystać. Organizując praktyki studenckie, zarówno studencki jak i wykładowcy mogą sprawdzić jak z danymi obowiązkami i w określonym środowisku radzi sobie praktykant. Dzięki temu każda osoba jest oceniana indywidualnie i często w takim miejscu, gdzie sama postanowi je odbyć.

Rodzaje praktyk

Zależnie od kierunku na jakim się studiuje, panują różne zasady odbywania praktyk studenckich. Niektóre z nich trwają miesiąc, inne pół roku. Wśród najbardziej popularnych znajdują się:

– praktyki w czasie zajęć. Z takim rodzajem można spotkać się najczęściej na kierunkach filologicznych. Studenci zagłębiający wiedzę na temat różnych języków obcych dostają teksty do tłumaczenia, które w normalnej pracy tłumacza musieliby wykonać. Każda z nich jest wtedy odpowiednia sprawdzana przez osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie praktyk. Zwykle poświęca się na nie parę godzin w tygodniu przez co trwać mogą nawet kilka miesięcy.

– praktyki na wyjeździe. Chodzi tu na przykład o archeologów. Na terenie uczelni nie ma warunków aby studenci mogli wykonywać prace typowo wykopaliskowe. Zorganizowanie samemu takich praktyk jest również problematyczne z powodu wielu pozwoleń jakie musiałby on zdobyć. W związku z tym gromadzi się cały rok i wysyła do miejsca, w którym takie praktyki zwykle się odbywają. Taki wyjazd trwa zwykle od parę tygodni.

– praktyki w firmach. Uczelnia podpisując umowy o współpracy może zapewnić paru najlepszym studentom możliwość praktyk w danej firmie. Zwykle jednak studenci organizuję je sobie sami. Najczęściej trwają one 4 tygodnie. To czy są one opłacane zależy wyłącznie od dobrej woli pracodawcy.

Praktyki studenckie są obowiązkowe na każdym kierunku. To jak one wygląda są zależne od wielu czynników. Dzięki nim student może zobaczyć jak wygląda przyszło praca, do której się uczy. Przyszli pracodawcy patrząc na rodzaj praktyk jakie przeszedł student mogą też podjąć decyzję w sprawie jego zatrudnienia.

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *