Wybory samorządowe 2018

Kolejne wybory samorządowe w Polsce odbędą się na jesień 2018 roku – na ten moment Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze konkretnej daty. Czołowe partie polityczne zaczęły już jednak ogłaszanie swoich kandydatów na prezydentów miast, a niektórzy rozpoczęli nawet rozmowy o swoich wyborczych postulatach. Państwowa Komisja Wyborcza przy tej okazji niedawno przypomniała partiom politycznym, że uprawianie kampanii przed podaniem oficjalnej daty wyborów jest niezgodne z obowiązujących w Polsce prawem.

 

Najwięksi rywale

 

Nie jest zaskoczeniem, że największe ugrupowania, które będą walczyły o obsadzenie najważniejszych prezydentur w Polsce to Prawo i Sprawiedliwość, które kieruje obozem zjednoczonej prawicy oraz Platforma Obywatelska, która na potrzeby wyborów rozpoczęła współpracę z liberalną .Nowoczesną. Obie partie zadeklarowały wystawienie wspólnych kandydatów na prezydentów i innych samorządowców w Polsce. Dzięki takiej czasowej fuzji liberałowie chcą doprowadzić do przegranej w wyborach polityków prawicy. Czy osiągną zamierzony cel przekonamy się za pół roku. Z pewnością w wyborach samorządowych istotną rolę odegra również inna, trzecia partia – Polskie Stronnictwo Ludowe, które w 2014 roku odnotowało wynik ponad 20% zbliżony do Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej. Samorządowcy z PSL bardzo często zyskują zaufanie szczególnie w mniejszych społecznościach – czasami obsadzają większość rad małych miast czy rolniczych gmin. Mają wpływ na politykę lokalną, ale z PSL na przykład nie pochodził żaden spośród 107 wybranych w 2014 roku prezydentów.

 

Najgoręcej w stolicy

 

Najgorętsza kampania rozgrywa się aktualnie w Warszawie, gdzie o fotel prezydenta już niedługo powalczą Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej oraz Patryk Jaki z Prawa i Sprawiedliwości. Już w tej chwili obaj kandydaci zasypują swoich potencjalnych wyborców pomysłami dotyczącymi rządzeniem nad wielkim, prawie dwumilionowym miastem. Nie jest tajemnicą, że już od wielu lat fotel prezydenta Warszawy uznawany jest za najważniejsze „trofeum”, o które walczą wiodące partie polityczne w wyborach samorządowych.

Czy PiS ma szansę powtórzyć sukces wyborczy w najbliższych wyborach parlamentarnych?

Post Author: Redaktor Serwisu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *