Zadłużenie państwa- co w nim jest strasznego?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważne dla życia zwykłych obywateli są pewne elementy działalności państwa i jak nieprawidłowa polityka może stanowić o złym poziomie stopy życiowej. Do niektórych szkodliwych praktyk jesteśmy już przyzwyczajeni i niezbyt nas szokują. Nie ma w tym nic jednak co zasługuje na pochwałę. Wszelkie złe działania rządów powinny być powszechnie krytykowane.

 

Życie na kredyt

 

Jeżeli zobaczylibyśmy kogoś, kto żyje tylko i wyłącznie na kredyt i wydaje więcej niż posiada, skrytykowalibyśmy go. Dlaczego więc akceptujemy rozwiązania, w których państwo wydaje więcej niż posiada? Jest to dla nas czymś naturalnym. Kiedy głosowano nad projektami aktualnie obowiązującej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, pojawiły się głosy postulujące, by wykluczyć konstytucyjnie możliwość wprowadzania deficytu budżetowego. Większość polityków jak i prawników skrytykowała ten pomysł jako nierealny. Jeżeli już od samego początku przyjmujemy, że nie będzie można przeprowadzić rozsądnej polityki wydatków, musimy trzymać się na baczności przy jakichkolwiek wydatkach rządowych. Dług publiczny jest bowiem czymś, co destruktywnie działa na nasze życie.

 

Negatywne objawy

 

Zadłużenie państwa nie jest w żaden sposób neutralne dla obywatela. Chociaż może on nie wiązać poszczególnych objawów z zadłużeniem państwa, to jednak ma ono olbrzymi wpływ na jego komfort życia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jeżeli coś się pożycza, to trzeba to oddać. Jeżeli chodzi o państwo, odpowiedzialność jest w tej sytuacji jeszcze większa. W efekcie my odczuwamy konsekwencje tego, że wcześniej państwo pożyczało pieniądze i nasze dzieci będą odczuwać to, że teraz pożycza się pieniądze. Objawy zadłużenia państwa są bardzo uciążliwe. Przede wszystkim są to wysokie podatki, które wpływają oczywiście na ceny dóbr i usług. Możemy narzekać na podatki, ale jest to najbardziej efektywna droga do pozyskania pieniędzy. Zadłużenie państwa wpływa także na postrzeganie danego kraju zagranicą, a to przecież wpływa także na wartość waluty. To z kolei wpływa na ilość przedsiębiorców zagranicznych w danym kraju. Łańcuch powiązań jest tutaj naprawdę długi.

 

Post Author: Redaktor Serwisu

copyright 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *